SEKCJE

W roku akademickim 2024-25 działają następujące Sekcje:

1. Sekcja Filozofii Fizyki i Matematyki
Prowadzący: Paweł Lis, pawlis@st.amu.edu.pl
Czwartki, godz. 17:00 (może ulec zmianie)

Sekcja zajmuje się omawianiem filozofii fizyki i matematyki, a także kwestii związanych ogólnie z filozofią nauki w zakresie tych dziedzin. W ramach Sekcji w bieżącym roku poruszane będą takie tematy, jak spór o istnienie obiektów matematycznych, historia nowożytnego przyrodoznawstwa, kwestia obserwatora w fizyce kwantowej, natura światła oraz nowe podejścia do tzw. teorii wszystkiego. Spotkania Sekcji przybierają formę konwersatoriów z zadanym do przeczytania materiałem oraz wygłaszania przygotowanych przez członków referatów.

2. Sekcja Filmowa
Prowadzący: Maciej Krupa, mackru@st.amu.edu.pl
Co drugi czwartek o 17:00 (może ulec zmianie)

Nasza sekcja odbywać się będzie w formie klubu dyskusyjnego. Na spotkaniach wspólnie oglądamy filmy i zastanawiamy się nad tym jakie filozoficzne pytania nam one zadają. Spróbujemy nie poprzestawać na rozważaniach o samych tylko filmach, chcielibyśmy również odnieść się bezpośrednio do problemów, których one dotyczą.

3. Sekcja Logiki
Prowadząca: Basia Bojarska, barboj1@st.amu.edu.pl, https://www.facebook.com/baaaaaaaasia/
Piątki, 16:45, sala 105 (może ulec zmianie)

W ramach Sekcji Logiki planuję skupić się na zgłębianiu zainteresowania logiką, stworzyć przestrzeń do dzielenia się luźnymi przemyśleniami i pytaniami. W kwestii zakresu tematyki jestem otwarta na propozycje członków koła, ale jest też wiele tematów, o których mogę opowiedzieć sama (aktualnie interesuje mnie głównie historia logiki). Raczej nie będziemy męczyć się formalizmami, chyba że członkowie wyrażą taką chęć. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

4. Sekcja Krytyki Marksistowskiej
Prowadzący: Mateusz Giergowski, matgie6@st.amu.edu.pl
Spotkania w co drugi piątek o 17:00 na kampusie Ogrody

Sekcja Krytyki Marksistowskiej poprowadzi w tym roku 5 seminariów, będących krytycznym wstępem do filozofii marksistowskiej. Głównym ich celem będzie zrozumienie podstawowych założeń myśli marksistowskiej jak i jej ograniczeń. Pierwsze seminarium będzie zatytułowane: „Czy konsekwentny materializm może być dialektyczny?”. I wyraża też przewodnie pytanie, które pozwoli nam dokładnie zrozumieć zręby marksizmu i dać przyczynek do twórczego przekształcania i reinterpretowania tej tradycji myśli. Odbędzie się ono w piątek, 5.12 wieczorem. Szczegóły co do czasu i miejsca spotkania zostaną niedługo udostępnione na stronie sekcji oraz koła.

Prócz uczestnictwa w spotkaniach poszczególnych sekcji zachęcamy również do przesyłania swoich tekstów do letniego naboru czasopisma Preteksty. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie, w tym ostatnio wydany numer: http://ksf.amu.edu.pl/preteksty/